Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

Wrześniowa sesja plenarna w skrócie

Kolejna pracowita sesja plenarna za nami. Podczas historycznego głosowania nad ratyfikacją umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, parlamenty w Kijowie i Strasburgu połączył telemost; parlamentarzyści zdecydowali o zwiększeniu pomocy dla rolników poszkodowanych przez rosyjskie embargo oraz wezwali UE do sprzeciwienia się działaniom Państwa Islamskiego oraz do wsparcia działań na rzecz zmniejszenia bezrobocia wśród młodych obywateli Europy.

 

 

Parlament Europejski dał zielone światło umowie stowarzyszeniowej z Ukrainą, która wzmocni polityczne i gospodarcze więzy między oboma stronami. Oba parlamenty – w Kijowie i Strasburgu, głosowały w tym samym momencie, połączone telemostem.

W przegłosowanej we wtorek rezolucji, posłowie po raz kolejny wyrazili poparcie dla nałożonych na Rosję sankcji ekonomicznych i zgodzili się na przeznaczenie większych środków w celu wyrównania strat europejskich rolników, spowodowanych przez rosyjskie embargo.

Unia Europejska musi wykorzystać wszystkie możliwe narzędzia by pomóc irackim władzom zwalczyć groźbę stanowioną przez tzw. Państwo Islamskie – stwierdzili w czwartek posłowie, dodając, że dopuszczalne jest także udzielenie pomocy wojskowej.

Społeczność międzynarodowa źle oceniła niebezpieczeństwo, jakie stanowi wybuch epidemii gorączki krwotocznej w Zachodniej Afryce. Ebola stała się wyzwaniem dla bezpieczeństwa globalnego – przyznali posłowie w przegłosowanej w czwartek rezolucji.

Projekt budżetu UE na rok 2015, przedstawiony przez rządy UE nie jest zgodny z ich wcześniejszymi zobowiązaniami w sprawie wsparcia działań na rzecz wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy – stwierdzili deputowani po przedstawieniu dokumentu przez przedstawiciela Rady - Enrico Zanettiego we wtorek.

Podczas środowej debaty, europarlamentarzyści podkreślili, że państwa UE powinny w lepszy sposób wykorzystywać 6 miliardów euro, przekazanych na działania na rzecz zatrudnienia młodych.

Poprzez podnoszenie cen nowych, ratujących życie lekarstw, przemysł farmaceutyczny uderza w równy dostęp do leków, obciążając systemy opieki zdrowotnej w poszczególnych państwach UE – ostrzegali posłowie podczas wtorkowej debaty.

W środę, parlamentarzyści przyjęli pakiet pomocowy kierowany dla pracowników zwolnionych ze względów na kryzys lub proces globalizacji, w Hiszpanii, Holandii, Grecji i Rumunii.

W ramach tworzenia jednolitego rynku cyfrowego, UE powinna zlikwidować opłaty roamingowe, promować e-handel oraz wzmocnić ochronę danych osobistych – zaznaczyli deputowani podczas wtorkowej dyskusji.

21.09.2014

Komentarze

Komentarze