Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

Nagroda Sacharowa 2014

Ginekolog, raper, lider religijny, dziennikarz – różnią ich zawody, ale jedno łączy – wszyscy walczą z całych sił o prawa człowieka.

Dziś formalnie zaprezentowani zostaną nominowani do tegorocznej, parlamentarnej Nagrody im. Sacharowa na rzecz wolności myśli. Spotkanie w komisjach do spraw zagranicznych (AFET), rozwoju (DEVE) i podkomisji ds. bezpieczeństwa i obrony (SEDE) rozpocznie się o 16:15. Transmisja na żywo na naszej stronie.

 

Nominowani do Nagrody Sacharowa 2014 (w kolejności alfabetycznej):

 

  • Mahmoud Al ‘Asali – profesor prawa z Uniwersytetu w Mosulu, który sprzeciwił się łamaniu praw chrześcijan oraz pochodzący z Iraku, patriarcha Kościoła Chaldejskiego Louis Raphael Sako – nominowani przez grupę polityczną EKR oraz 66 posłów.

 

  • Raperzy - Mouad Belghouate (znany w Maroku pod pseudonimem El Haqed) i Ala Yaacoubi (Weld El z Tunezji) oraz egipski bloger i aktywista polityczny Alaa Abdel Fattah – nominowani przez grupę polityczną GUE/NGL.

 

  • “CHREDO”, “Open Doors”, “Oeuvre d'Orient” i “Aid to the Church in Need” – organizacje broniące mniejszości chrześcijańskich, nominowane przez Philippe’a Juvina oraz 60 posłów.

 

  • Proeuropejski, ukraiński ruch EuroMajdan, reprezentowany przez dziennikarza Mustafę Nayema, wokalistkę i zwyciężczynię Eurowizji Rusłanę Łyżyczko, aktywistkę Ielyzavetę Shchepetylnykovą oraz dziennikarkęTetianę Czornowoł - nominowanych przez Jacka Saryusz-Wolskiego i 52 posłów.

 

  • Urodzony w Somalii, amerykański aktywista Ayaan Hirsi Ali - obrońca praw islamskich kobiet, znany ze sprzeciwu wobec ich obrzezania – nominowany przez grupę EFDD.

 

  • Denis Mukwege – pochodzący z Kongo ginekolog, pomagający kobietom, które padły ofiarą gwałtu; założyciel Szpitala Panzi w Bukavu (Dem. Rep. Konga). Nominowany przez grupę S&D, ALDE i posłankę Barbarę Lochbihler.

 

  • Leyla Yunus, uwięziona aktywistka z Azerbejdżanu, dyrektorka Instytutu Pokoju i Doemokracji – nominowana przez grupę Greens/EFA oraz deputowanych: Alexandra Grafa Lambsdorffa, Marietje Schaake i Ramona Tremosę.

 

Nagroda Sacharowa

 

Uchwalona w 1988 r., parlamentarna Nagroda Sacharowa na rzecz wolności myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym aktywistom, walczącym o prawa człowieka na całym świecie. W zeszłym roku laureatką została Malala Yousafzaï, walcząca o prawo do edukacji dla dziewcząt w Pakistanie. Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne Parlamentu Europejskiego lub przynajmniej czterdziestu deputowanych.

26.09.2014

Komentarze

Komentarze