Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

Kobieta jest siłą. O równych prawach w sporcie

Konferencję o tym, jakie problemy ma sport kobiet, organizuję 29 października w poznańskim Collegium da Vinci. Gościem specjalnym będzie Iwona Guzowska – polityczka (radna i posłanka), pierwsza w Polsce zawodowa bokserka, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu. W programie również emisja filmu pt.: „Siła sportu, siła kobiet”.

Konferencja odbędzie się w Collegium da Vinci przy ul. Kutrzeby 10 w Poznaniu w sali R304, w godz. 16-19.30.

Program:

 1. Wstęp – dr Agnieszka Kozłowska-Rajewicz 
 2. Wykład wprowadzający – „Mieć odwagę wygrać siebie”- Iwona Guzowska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu, posłanka na Sejm VI i VII kadencji
 3. Projekcja filmu „Siła sportu, siła kobiet”
 4. Przerwa kawowa
 5. Panel dyskusyjny „O różnicowaniu płci i równouprawnieniu w sporcie”:
 • Dr hab. Honorata Jakubowska, Instytut Socjologii UAM
 • Monika Grygorowicz, Polski Związek Piłki Nożnej
 • Wojciech Weiss, trener reprezentacji Polski w futsalu kobiet
 • Iwona Guzowska – prowadząca panel
 1. Dyskusja z panelistami
 2. Panel dyskusyjny „Sport, moje życie”:
 • Iwona Niedźwiedź, piłkarka ręczna, wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski
 • Patrycja Wyciszkiewicz, lekkoatletka, m.in. mistrzyni Europy w sztafecie 4x400
 • Joanna Fiodorow, lekkoatletka, olimpijka, dwukrotna brązowa medalistka ME w rzucie młotem
 • Alicja Zając, kapitan reprezentacji Polski w futsalu
 • Radosław Nawrot, dziennikarz sportowy, prowadzący panel
 1. Dyskusja z panelistkami
 2. Podsumowanie i zamknięcie konferencji – dr Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

Biogramy uczestniczek i uczestników:

dr Agnieszka Kozłowska-Rajewicz
Posłanka do Parlamentu Europejskiego zasiadająca w dwóch komisjach: FEMM – Prawa Kobiet i Równouprawnienie oraz EMPL – Zatrudnienie i Sprawy Socjalne. W komisji praw kobiet jest koordynatorką Europejskiej Partii Ludowej – największej w Parlamencie Europejskim grupy politycznej.  Przed rozpoczęciem pracy w Brukseli, przez dwie kadencje była posłanką do Sejmu RP oraz przez ponad dwa lata ministrem w Kancelarii Premiera, Pełnomocnikiem Rządu ds. Równego Traktowania. Zanim trafiła do polityki, wykładała na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w edukacji ekologicznej, polityce oświatowej i biologii człowieka. Powróciła do aktywności dydaktycznej na uczelni w 2017 r.

Iwona Guzowska
Wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick-boxingu i boksie, czterokrotnie zdobyła Puchar Świata w kick-boxingu, a także tytuł mistrzyni Holandii w kick-boxingu, tytuł mistrzyni Finlandii w kick-boxingu, siedmiokrotne mistrzostwo Polski. W 2007 uzyskała mandat poselski z ramienia Platformy Obywatelskiej. Posłanka na Sejm VI i VII kadencji (2007–2015). Aktualnie zajmuje się działalnością biznesową – prowadzeniem wykładów i warsztatów o tematyce motywacyjno-inspirującej. W 2017 ukazała się jej autobiograficzna książka pt. „Najważniejsza decyzja”.

dr hab. Honorata Jakubowska
Dr hab. prof. UAM, socjolożka. Zainteresowania badawcze: socjologia ciała/ucieleśnienia, płeć, sport ze szczególnym uwzględnieniem problematyki płci w sporcie. Autorka trzech monografii: "Socjologia ciała" (2009), "Gra ciałem. Praktyki i dyskursy różnicowania płci w sporcie" (2014), "Skill Transmission, Sport and Tacit Knowledge. A Sociological Perspective" (2017) oraz licznych artykułów naukowych i rozdziałów w pracach zbiorowych. Kierowniczka projektów badawczych „Transmisja pozadykursywnej wiedzy na przykładzie przekazywania i nabywania sportowych umiejętności” oraz "Wkraczanie kobiet do męskiego świata kibiców piłkarskich: przyczyny, przebieg i konsekwencje". Współredaktorka książki "Socjologia sportu" (2017), wiceprzewodnicząca sekcji "Socjologia Sportu" Polskiego Towarzystwa Socjologicznego oraz koordynatorka sekcji "Społeczeństwo i Sport" Europejskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Monika Grygorowicz
Była reprezentantka kraju w piłce nożnej, wielokrotna mistrzyni Polski. Aktualnie pracuje na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu i w klinice Rehasport FIFA Medical Centre of Excellence, gdzie kieruje Zespołem Nauk o Sporcie, prowadzącym projekty badawcze w zakresie epidemiologii, profilaktyki i leczenia urazów sportowych. Wiceprzewodnicząca Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego w PZPN. Ekspert Unii Europejskiej w programach  Horyzont 2020 i Erasmus Sport plus.

Wojciech Weiss
Trener kobiecej drużyny Ekstraligi futsalu AZS UAM Poznań. Od 2016 roku trener kadry narodowej futsalistek. W 2018 r. z Akademicką Reprezentacją Polski zdobył 5 miejsce na świecie. Posiada licencje UEFA A oraz UEFA Futsal B. Starszy wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Iwona Niedźwiedź
Była reprezentantka Polski w piłce ręcznej. Na swoim koncie ma ponad 200 występów w narodowych barwach. Dwukrotnie czwarta na Mistrzostwach Świata w piłce ręcznej (Serbia 2013 i Dania 2015). Spędziła 6 lat w duńskiej lidze. Z klubem TTH Holstebro zdobyła wicemistrzostwo Danii i Puchar EHF. W Polsce z zespołami z Piotrkowa Trybunalskiego, Gdyni i Lublina wywalczyła jeden brązowy, cztery srebrne medale oraz jeden tytuł Mistrza Polski. Obecnie grę w reprezentacji Polski w Piłce Ręcznej Plażowej  łączy z karierą biznesową w charakterze eksperta podczas meczów piłki ręcznej w kanałach grupy nc+. Jest współprowadzącą magazyn „Kontratak”.

Joanna Fiodorow
Polska lekkoatletka specjalizująca się w rzucie młotem. Olimpijka z Londynu 2012 oraz  Rio de Janeiro 2016. Dwukrotna brązowa medalistka Mistrzostw Europy (Zurich 2014, Berlin 2018). Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski seniorów z dorobkiem sześciu srebrnych medali. Stawała na najwyższym stopniu podium mistrzostw kraju w kategorii juniorów oraz młodzieżowców. Jej rekord życiowy wynosi 75.09 metrów. Największym marzeniem jest zdobycie medalu Igrzysk Olimpijskich.

Patrycja Wyciszkiewicz
Mistrzyni Europy, zawodniczka AZS Poznań. Rekordzistka kraju w kategorii juniora i młodzieżowca w biegu na 400 m., 5-krotna mistrzyni Polski w kategoriach juniora i juniora młodszego na dystansach 200, 300 (hala) i 400 metrów. Olimpijka z Londynu i Rio de Janeiro. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego, Wydziału Zarządzania, specjalizacji Handel i Marketing. Studentka studiów III stopnia w Katedrze Strategii Marketingowych.

Alicja Zając
Kapitan Reprezentacji Polski w futsalu. Należy do drużyny UAM Poznań, z którą zdobyła Mistrzostwo Polski w 2016 r. oraz wicemistrzostwo Polski w 2018 roku. W 2017 roku ten zespół zdobył Mistrzostwo Polski w beach soccerze. Absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Obecnie uczy w Szkole Podstawowej nr 64 w Poznaniu. Trenerka w Lech Poznań Football Academy.

Radosław Nawrot
Poznański dziennikarz, podróżnik, erudyta. W Gazecie Wyborczej pracuje w dziale sportu od połowy lat 90. W tym czasie osobiście relacjonował większość największych wydarzeń sportowych z udziałem, i mężczyzn, i kobiet. Jest specjalistą od żeńskiej siatkówki. Jako podróżnik odwiedził wszystkie kontynenty. Laureat "Wielkiej Gry" w kategorii "Fauna wysp".

 

Komentarze

Komentarze