Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

Eurodeputowani weryfikują kandydatów na komisarzy

Przed kandydatami na komisarzy trudne zadanie.

 Każdy z kandydatów musi pomyślnie przejść proces weryfikacji kompetencji, przeprowadzony przez parlamentarne komisje. Podczas trzygodzinnych wysłuchań, posłowie dokładnie zbadają umiejętności kandydatów, by 22 października zagłosować nad powołaniem pełnego składu KE. 

 

Procedura

 

Przed spotkaniem w komisji PE, kandydat na komisarza musi przekazać piesemne odpowiedzi na pięć, zadanych wcześniej przez posłów pytań. Można je łatwo znaleźć na tej stronie.

 

Na początku wysłuchania, kandydat może wygłosić 15-minutowe przemówienie otwierające. Później nadchodzi czas na sesję pytań i odpowiedzi. Trzygodzinne wysłuchania organizowane są przez komisje parlamentarne odpowiedzialne za tematykę zbliżoną do przyznanej kandydatowi teki. Ich zadaniem jest przetestowanie ogólnych kompetencji nowego komisarza, jego specjalistycznej wiedzy w danym temacie oraz zaangażowania w rozwój europejskiego projektu.

 

PE ma ostatnie zdanie

 

Skład nowej Komisji Europejskiej musi zostać ostatecznie zatwierdzony podczas głosowania plenarnego. W przeszłości zdarzało się, że negatywna ocena poszczególnych kandydatów na komisarzy doprowadzała do poważnych przetasowań tek, lub zmian kandydatur.

 

Jak śledzić wysłuchania w PE

 

  • Wszystkie spotkania w komisjach PE będą transmitowane na tej  stronie.

 

  • Proces można komentować (oraz śledzić) na żywo na Twitterze z użyciem hashtaga #EPhearings2014, oraz dzięki panelowi - Twitter Dashboard.

 

 

  • Więcej o kandydatach i procedurze na naszej specjalnej stronie wysłuchań 2014.

 

źródło: europarl.europa.eu

29.09.2014

Komentarze

Komentarze