Agnieszka Kozłowska-Rajewicz

Ekologia jako trend rozwojowy

Eksperci, samorządowcy i społecznicy wzięli udział w konferencji organizowanej przez Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz i Marszałka Wielkopolski – Marka Woźniaka: Ekologia jako trend rozwojowy – odpowiedź państwa, regionu, miasta.

Europosłanka Agnieszka Kozłowska-Rajewicz przypomniała zebranym o bardzo dużej zmianie w Parlamencie Europejskim. – Ekologiczne elementy są teraz w praktycznie wszystkich głosowanych dokumentach – zwróciła uwagę.

 

Najważniejsze zadania Unii Europejskiej to:

  • realizacja 17 celów milenijnych ONZ,
  • przejście z modelu liniowego ekonomii do gospodarki o obiegu zamkniętym,
  • przeciwdziałanie zmianie klimatu przez redukcję emisji CO2,
  • ochrona zasobów naturalnych

PE przegłosowuje dokumenty poprawiające jakość środowiska, choćby zakaz produkcji i używania opakowań jednorazowych, czy zapisy dotyczące przedłużenia trwałości przedmiotów. - Nie możemy pchać ludzi do tego by wymieniali lodówkę na bardziej energooszczędna, bo liczy się cały czas życia urządzenia: od produkcji, przez użytkowanie, aż do utylizacji - wyjaśniała Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Podkreślała, że taka zmiana wymaga odpowiednich przepisów, bo biznesowi zależy na produkcji urządzeń, których nie da się naprawić.

Ramy finansowe nowej perspektywy budżetowej są na razie w trakcie ustalania. Według propozycji, które teraz są na stole negocjacyjnym, minimum 25 proc. wydatków ma być przeznaczone na projekty związane z klimatem. Wśród konkretnych priorytetów wymieniane są: zrównoważony rozwój, badania i innowacje, transport.
Jednym z programów, z którego pochodzić będą środki na inwestycje ekologiczne  jest LIFE. Komisja Europejska chciała, by było w nim 5,4 mld euro, Parlament zwiększył tę kwotę do 7,2 mld. Program ten ma być przeznaczony m.in. na:

  • opracowanie technologii umożliwiających przejście na czystą, niskowęglową gospodarkę
  • ochronę czystości wody gleby powietrza
  • przeciwdziałanie zmianie klimatycznej
  • W nowym budżecie liczy się konsolidacja i oparcie projektów o dokumenty strategiczne – aby zmniejszyć rozproszenie środków i uzyskać efekt synergii.

- W Poznaniu widać na ulicach elektryczne pojazdy, one przestawiły myślenie mieszkańców. Ale same elektryczne hulajnogi nie wystarczą, tym bardziej jeśli weźmiemy koszt dla środowiska produkcji akumulatorów. Potrzebujemy dużo więcej - zakończyła Agnieszka Kozłowska-Rajewicz.

Komentarze

Komentarze